Talking points: Luis Díaz obrátil mužstvo o 180 stupňov

3427

Liverpool je opäť vo finále Ligy majstrov! Tu je niekoľko talking points.

Champions League 21/22 (3.5.), Estadio de la Cerámica, Villarreal

Villarreal CF - LIVERPOOL FC 2:3 (2:0)

góly: 3. Dia, 41. Coquelin - 62. Fabinho (Salah), 67. L. Díaz (Alexander-Arnold), 74. Mané (N. Keïta)
ŽK: Capoue 2x, Lo Celso, P. Torres - Alexander-Arnold
ČK: 85. Capoue
rozhodca: Danny Makkelie (NED)
TV: Premier Sport 2 (SK/CZ)
streams: livetv, totalsportek, vipleague

VCF zostava

Rulli - Foyth, R. Albiol (79. Aurier), P. Torres, Estupiñán (79. Trigueros), Lo Celso, Parejo, Capoue, Coquelin (69. Pedraza), G. Moreno (69. Chukwueze), Dia (79. Alcárer)

lavička: Asenjo, F. Jørgensen - M. Gaspar, Alcárer, Iborra, Chukwueze, Trigueros, R. Peña, Mandi, M. Gómez, Pedraza, Aurier

LFC zostava

Alisson - Alexander-Arnold, I. Konaté, van Dijk, Robertson (79. Tsimikas), Fabinho (84. Milner), Thiago A. (79. C. Jones), N. Keïta (79. J. Henderson), Salah, Jota (46. L. Díaz), Mané

lavička: Kelleher - Milner, J. Gomez, J. Henderson, Oxlade-Chamberlain, C. Jones, Minamino, Tsimikas, L. Díaz, Origi, Matip, H. Elliott

1. Chlapci, uvedomujete si, že hráte semifinále Ligy majstrov?

Celý zápas mi pripomínal starú futbalovú rozprávku.

V roku 1930 sa odohrali prvé majstrovstvá sveta vo futbale. Zúčastnila sa na nich aj Juhoslávia, ktorá hrala predtým prípravný zápas s Bulharskom. Prvý polčas odohrala príšerne, zázrak bol, že dostala len jeden gól.

Hráči sa hádali v šatni, kto za čo môže. Keď emócie trochu opadli, tréner im povedal. „Chlapci, ja vám verím. Zapamätajte si, že v živote nemáte druhý polčas, vo futbale áno“, a potom prišiel úplne iný tím, ktorý Bulharov rozdupal.

Pochybujem, že by spomínaná rozprávka bola pravdivá, ale strašne mi pripomína zápas vo Villareale. V prvom polčase mužstvo urobilo množstvo chýb. Nepozornosť obrany, nervozita, nekoncentrovať, absolútne žiaden pohyb dopredu.

Za druhý gól môže Andy Robertson s Trentom Alexandrom-Arnoldom, kde najprv jeden nebol dôsledný a druhý sa len pozeral, ako Coquelin hlavičkuje na 2:0.

Mal som pocit, že chalanom niekto musí povedať niečo v zmysle. Chlapci, uvedomujete si, že hráte semifinále Ligy majstrov? Ktovie, čo im Jurgen povedal, ale zabralo to!

Keď sa nad tým zamyslím, Liverpool to inak nevie. Spomeňme si na Istanbul 2005 a druhý polčas alebo na zázrak na Anfielde proti Barcelone v roku 2019.

I. polčas hodený za hlavu, LFC otočil duel na pôde Villarrealu je vo finále LM!

2. Luis Díaz obrátil mužstvo o 180 stupňov

Jasné, že to nie je len o Luisovi. Všetci zapli, lebo pochopili, o čo sa hrá. Obrana hrala dôsledná, záloha si začala normálne prihrávať. Luis Díaz však ukázal niečo iné. Ono sa to dá!

Teraz bez akejkoľvek ironickej narážky, úprimne, Villareal CF bol veľmi ťažký súper.

Už na Anfielde doslova prekonal trénera s licenciou na všetky autobusové linky sveta a nielenže zaparkoval autobus do šestnástky, ale celú ponorku.

Raz mi niekto hovoril, že španielska liga je najlepšia na svete, pretože tam sa odohrávajú zápasy, aké inde len tak neuvidíme. Ja osobne neviem, aká je úroveň španielskej ligy, pretože ju nesledujem. Treba však podotknúť, že Villareal CF predviedol Everton s Burnley dokopy.

Hádzať sa o zem, filmovať, hrať divadlo, zákerne faulovať a ešte provokovať hráčov, aby sa vykartovali? Psychicky je veľmi ťažké hrať proti takému mužstvu.

V prvom polčase sa chalani nedostali prakticky nikam. Villarealu narástli krídla a boli na koni. Luis Díaz nastúpil a mužstvu ukázal, že „Chalani, poďte, ono sa to dá!“ a urobil prvú kľučku. A druhú. A ďalšiu. Mužstvo sa obrátilo a dovolím si povedať, že príchodom Kolumbijčana ožilo a obrátilo sa o 180 stupňov.

3. Thiago A., N. Keïta, Fabinho, ako im to ide?

Pred dvoma, tromi rokmi by sme pri zálohe s uvedenými menami slintali. Dvaja kreatívni záložníci, jeden defenzívny? Tým pádom je záloha vyriešená. Veď Fabinho bude zbierať lopty, Keïta s Thiagom tvoriť! Úplná nádhera! Ale ono to v prvom polčase nešlo!

Možno všetci traja môžu hrať spolu proti súperovi, kde treba tvoriť. Pretože, keď Liverpool útočí 90 percent (sorry 98 proti Evertonu), má aj priestor pre kreativitu. Jednoducho hrať sa, čakať, provokovať a potom vymyslieť niečo, čo súper nečaká.

Možno potrebovali práve J. Hendersona, ktorý ich usmerní, upokojí, povedie. Jordan rozhodne nebude figurovať v histórii LFC na takých priečkach ako S. Gerrard, S. McManaman a mnoho iných, ale na ihrisku je líder.

Párkrát sa však stalo, že LFC hrá zápas so zálohou Keïta, Thiago, Fabinho a ono to nejde. Prišiel J. Henderson a odrazu to šlo.

Ak som sa zmienil o spomínanej trojici, treba dodať, že sa neuveriteľným spôsobom vytiahol Guinejčan Naby Keïta. Fabinho bol dobrý aj predtým, Thiago bol famózny ešte pred Liverpoolom (v minule sezóne niekoľko mesiacov nehral, pretože v Deň D v Godison Parku futbalistom v modrých dresoch doslova preplo), ale Keïta bol prakticky nepoužiteľný.

V súčasnej sezóne si Keïtu užívam, s loptou sa hrá, zvykol si n Anglicko a rozhodne ide o jeho najlepšiu sezónu v Liverpoole.

4. Kto tvorí útok Liverpoolu?

Mané, Salah, Firmino! Mená, ktoré naháňali strach súperom. Ale máme aj úútočníkov ako Jota, L. Díaz, Minamino, Origi, H. Elliott!

Mané má (určite aj vďaka svojim reprezentačným úspechom) veľmi dobrú sezónu. V tomto roku hral dokonca aj v zime veľmi dobre. Je veľmi aktívny smerom dopredu, zápasy si užíva, má dobrú techniku a s oboma nohami vie vystreliť.

Salah je opäť najlepším strelcom Liverpoolu, už niekoľko rokov. Musel nájsť spôsob ako zmeniť svoju hru, pretože často je blokovaný a obraňovaný troma hráčmi.

Firmino nezažíva najlepšiu sezónu, pretože vlastne nehráva. Ale boli zápasy, kde vedel dobre prekvapiť.

Jota strieda dobré zápasy so slabšími. Je veľmi silný vo vzduchu, vie strieľať oboma nohami.

Luis Díaz predstavuje úplne novú mentalitu. Začiatkom roka sme na neho ani nemysleli. Je tu máj a už strelil gól Man Utd a otočil semifinálový zápas Ligy majstrov.

Minamino dostáva šance v pohároch. Nebyť však jeho gólu proti Leicesteru, nevyhráme Ligový pohár.

Origi prakticky ani nehral, ale prišiel zápas proti Wolves a Belgičan strelil gól v nadstavenom čase. (A len tak mimochodom, škoda, že kamera nesleduje obraz karatistu Jordana Pickforda, keď vidí, že Divock ide na ihrisko.)

Elliotta som už dlho nevidel hrať. Každopádne, začiatok sezóny mu vyšiel, potom sa zranil a teraz čaká na ďalšiu príležitosť.

Absolútna genialita Kloppa je ale v tom, že ukázal útočníkom, ako majú hrať spolu!