Výkriky do tmy (4.): Nech žije kráľovná!

13
2187

Už od sobotného rána (10.9.), resp. piatočného večera, mi po mysli behá myšlienka, že prišiel čas čímsi hlbším a múdrejším prispieť do aktuálnej hladiny názorov na to, ako to vlastne s Liverpoolom je a čo všetko by zaručene mal spraviť Klopp, Henry, či trávnikár č. 3, keď ošetruje trávu v ľavom hornom rohu ihriska, aby sa tímu začalo konečne dariť.

Potom som si prečítal kwopovu glosu a moja predstava, že tú aktuálnu náladu ohľadom LFC odľahčím sa porúčala kamsi za Alžbetkou. Kto viete, kto nie, tá odletela za Perinbabou… Poďme však od nadpisu k hodnoteniu doterajšej sezóny.

Nech žije kráľ, spomíname na kráľovnú

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, ako znie plný názov krajiny, ktorej súčasťou je Anglicko so svojou Premier League, sa aktuálne ponorilo po 70 rokoch do smútku za svojim panovníkom, teda panovníčkou.

Spolu s nimi sa k tomuto pridali i ďalšie krajiny Commonwealthu, ktorých hlavou, napriek všetkým očakávaniam dnešnej postmonarchickej doby, je práve úradujúca hlava britskej kráľovskej rodiny.

Napriek týmto skutočnostiam je to však práve a jedine iba najvyššia futbalová anglická liga, ktorá sa rozhodla, že sezóna je príliš riedka, a tak je načase prerušiť ju nad rámec očakávaných prerušení v tejto sezóne a odložiť minimálne tohto víkendové 7. kolo a vysoko pravdepodobne aj nasledujúce 8. kolo, keďže počas neho (v pondelok 19.9.) je na pláne v Londýne pohreb kráľovnej.

Nie že by neexistoval precends, keďže aj posledný britský panovník zomrel v úrade (tak nejak je to očakávané). A ak teda hádate, že i vtedy sa prerušila liga, môžem Vás upokojiť. Neprerušila. Liverpoolu vtedajšie kolo vynieslo remízu 1:1 s Derby County.

Glosa z nosa (4.): Liverpool nám víkend nepokazí. Prchkejšie povahy si môžu vyfúknuť

Už iná situácia bola pri inom úmrtí v kráľovskej rodine, a to pri úmrtí potenciálnej kráľovnej (manželky budúceho kráľa, terajšieho už kráľa Karola), princeznej Diany. V tom čase sa kolo preložilo a Michael Owen v ňom vykopol jediným gólom 3 body proti Dalglishovmu Newcastle.

Prečo teda ten provokatívny nadpis? Odpoveď je jednoduchá. Forma.

Klopp out, máme v revíri škodnú, vezmite Salahovi plat

Opakovať všetky aktuálne témy, ktoré lietajú okolo Liverpoolu mi príde zbytočné. Veľkú väčšinu z nich, i keď stručne, zhrnul už kwop vo svojej glose.

Jedna myšlienka za všetky je úvaha, ktorá sa mi dostala do zreteľa na stránkach „modrej knihy“, kde odpoveďou na aktuálne (ne)formu LFC je „zlá klíma“ v šatni. Vzhľadom k tomu, že sme cez leto do tímu nepriviedli Terryho, musí ísť jedine o problém s otváraním okien šatne, kde sa asi nedarí vyvetrať arómu potu, práve použitých štucní a slaných sĺz po katastrofálnych výkonoch niektorých hviezd z červenej časti mesta na rieke Mersey.

Mohamed Salah (vľavo) a Harvey Elliott. (foto: Twitter)

Samozrejme, ide len o nepodloženú fámu, vymyslenú pravdepodobne z hladu, kvôli chýbajúcemu ukrajinskému obiliu, alebo zo zimy, kvôli neschopným vládam našich krajín, ktoré si idú zaryto svoju prozápadnú orientáciu, než aby sa podlizovali báťuškovi z Moskvy. Veď kto z nás by v okamihu nevymenil sledovanie Premier League z tej hnusne proamerickej ostrovnej krajiny za Premier League z najväčšej, aspoň rozlohou, demokratickej, aspoň na papieri, krajiny sveta.

A tak sa nám tu opäť, po sezóne, kedy sme boli len 2 góly od toho, aby sme získali historické quadruple, ozývajú hlasy o tom, že Klopp už nemá v LFC čo robiť. Že hrá stále to isté a už nás všetci prekukli, že si nevie vydupať miliardíky na spôsob Pepa (Guardiolu) zo susedného Manchestru City a to už nehovoríme o tom, že neštuduje všetky fanúšikovské fóra, aby vedel, koho do tímu potrebuje a má kúpiť.

Majitelia LFC, vľavo John Henry a vedľa neho Tom Werner. (foto: Twitter)

FSG out, Henry za oceán

Nad vyplakávanie fanúšikov sa vraj začínajú množiť aj vyjadrenia, že by mali odísť z LFC americkí vlastníci, lebo veď dávajú príliš málo peňazí na prestupy a vlastne kvôli nim nevie Salah spracovať loptu, van Dijk si pokryť útočníka, Alexander-Arnold nacentrovať a D. Núñez skrotiť svoje juhoamerické gény a nehrať sa na Zidana v jeho poslednom zápase.

Po posledných dňoch tejto rétorike ešte pomohlo ocenenie hodnoty Liverpool FC ako 4. najhodnotnejšej značky vo svete, ktorá je len 0,1 miliardy (resp. 100 miliónov) nižšia ako hodnota tretieho v poradí, Manchestru United. Na prvých dvoch miestach sú Real Madrid a prekvapujúco FC Barcelona.

Práve toto ocenenie je vodou na mlyn rétoriky mnohých „pravoverných“ fanúšikov, ktorí veľmi rýchlo zhodnotili, že také ohodnotenie klubu je proste dôvod na predaj a spočítanie výnosov.

Kto by síce mal dosť peňazí na takúto akvizíciu a hlavne čo by to s klubom spravilo je nepodstatné, hlavne nech sa niečo deje, nech príde zmena, lebo veď zmena je to, čo vyhráva tituly, nie konzistentnosť, kvalita, systémová práca.

Manchester United a jeho pomaly druhú desiatku načínajúca akvizícia na trénerskej lavičke by pri počítaní získaných trofejí za posledné sezóny vedeli rozprávať.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Zranenia, zranenia, zranenia

Preto verím, že všetci príčetnejší fanúšikovia klubu vnímajú, že kvalita LFC stúpa a klesá s tým, ktorí hráči a či sú vôbec Kloppovi k dispozícii. Už neraz sa nechal počuť, že na ihrisko stále dáva to najlepšie, čo má k dispozícii.

Ak však nastupujete v lige na zápas, kde na lavičke máte 2 náhradných brankárov, pričom len jeden z nich je jediný seniorský hráč A-tímu na nej, asi to nie je práve to, čo dodáva pokoj a pohodu, či už Kloppovi, tak hráčom na ihrisku.

Samozrejme i skutočnosť, že medzi koncom sezóny a začiatkom novej bolo neskutočných 72 dní, z ktorých prvé dva týždne mnoho hráčov strávilo v reprezentácii a následne po ďalších dvoch týždňoch naskočilo do predsezónnej prípravy, počas ktorej neúspešne bojovali o Bangkok Century Cup a úspešnejšie o ďalšie podobne cenené trofeje, vedie k tomu (ne)správnemu psychickému nastaveniu na prebiehajúce súťažné zápasy.

Ak k tomu prirátame ešte maródku tretiny kádra, ktorá pravdepodobne vyplynula práve z toho, že nebol dostatok času na oddych medzi sezónami a ktorá veľmi pripomína obdobie, kedy Klopp v rozbehnutej sezóne prišiel do Liverpoolu a začal vyžadovať svoju vysokointenzívnu hru, tak nám z toho vyplynie jediné, vďaka kráľovná, že nám dávate čas si vydýchnuť.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Nabitý a nabitejší program

Tím z Anfieldu hrá v poslednom období neskutočne zle. Ligu začal veľmi nepresvedčivo dvoma remízami, ktoré podčiarkol prehrou s odvekým rivalom z Manchesteru (United 1:2, pozn.).

Následne síce prišla demolácia nováčika z Bournemouthu a s obrovskou dávkou šťastia v poslednej sekunde otočený zápas s Newcastlom.

To si už všetci začali myslieť, že sa LFC konečne zviecha z výkonov z úvodných zápasov, len aby sme pri 4 tyčkách Evertonu tŕpli, či bývalý hráč LFC, Conor Coady, bol alebo nebol v offside pri svojom góle.

S Neapolom to následne už nebolo o tŕpnutí, keďže po 5 minútach prišli dve penalty a minimálne 3 rýchle nábehy, ktoré z obrany LFC robili len štatistov.

Hanba ako za starých zlých čias. Slabý Liverpool prehral v Neapole 1:4!

I preto je odloženie 7. kola a i prípadné 8. kola výhodné pre LFC. Ak by sa tak skutočne stalo, tak by LFC hral v priebehu 3 týždňov iba jeden zápas, a to v Lige majstrov doma proti Ajaxu (13.9.).

Zároveň by to znamenalo, že bude čas na doliečenie zranení jednotlivých hráčov prvého tímu a tiež dokončenie „predsezónnej“ prípravy tímu, najmä však čas na oddych a získanie novej chuti hrať a víťaziť.

Ostáva teda len dúfať, že tento čas využijú aj fanúšikovia na to, aby si našli iné témy, ku ktorým budú zverejňovať svoje duchaplné komentáre a že po návrate na trávniky budú The Reds silnejší, pokojnejší, konzistentnejší a hlavne opäť bodujúci naplno.