Zmeny v LFC. Julian Ward je späť, The Reds pritiahli aj technického riaditeľa Benficy (+ nádejný mladík dostal nový kontrakt)

25
1330
Julian Ward. (foto: twitter.com)

Po necelom roku sa do štruktúr Fenway Sports Group, resp. Liverpoolu FC vracia Julian Ward, ktorý v tíme od rieky Mersey naposledy zastával pozíciu športového riaditeľa. Okrem iných o tom informuje The Athletic.

Michael Edwards si v Liverpoole stavia nový tím. FSG mu pri návrate do klubu ponúkla post šéfa futbalových operácií naprieč celou spoločnosťou, čo v praxi znamená vyššie kompetencie až na úrovni toho, kto je zodpovedný za to, ako Liverpool bude v dohľadnej budúcnosti vyzerať.

44-ročný Edwards pred pár týždňami prehovoril na job v klube rovesníka, kamaráta a v minulosti aj kolegu Richarda Hughesa, ktorý dekádu pôsobil v Bournemouthe, v poslednej dobe napr. na pozícii výkonného riaditeľa a poste toho športového berie od júna tohto roka aj pri rieke Mersey.

Je hotovo. Edwards v Liverpoole zoberie vyššie kompetencie i post šéfa futbalových operácií

Ward a Marques 

Aktuálne sa situácia so staffom na riadiacich pozíciách ešte viac vyjasnila. Nie, nástupca Jürgena Kloppa ešte potvrdený nie je, za to sú novými členmi tvoriaceho sa tímu Julian Ward (technický riaditeľ pre Fenway Sports Group), ktorý bude dohliadať na rozvoj hráčov a ešte pár týždňov technický riaditeľ lisabonskej Benficy Pedro Marques, ktorý bude od 1.6. 2024 zastávať post riaditeľa pre futbalový rozvoj, a to priamo pod FSG.

Ďalšou staro-novou tvárou v klube je aj David Woodfine, ten bude pravou rukou Hughesa, pričom naposledy pôsobil v LFC ako šéf manažovania hosťovaní.

Čo sa týka fleku pre Marquesa, ktorý má skúsenosti s pôsobením v City Football Group, ktorá vlastní napr. Manchester City (priamo v tíme MCFC pôsobil ako analytik, pozn.), tak jeho nová rola je pomerne zaujímavá, veď ide o napĺňanie predstáv tzv. multimodelu, ktorý poníma viac ako jeden klub. Teda niečo, s čím má enormné skúsenosti, veď od 2014 stál za procesom kúpy futbalových klubov napr. ako sú New York City, Melbourne City a Yokohama F. Marinos.

LFC má nového športového riaditeľa. Klub potvrdil Richarda Hughesa, šéfovať mu bude Edwards

Marques sa následne presunul do Benficy, kde začal pracovať ako riaditeľ pre mládežnícky futbal a dá sa pokojne povedať, že úspešnému portugalskému klubu pomohol prekopať juniorské štruktúry, resp. v naviazanosti na vedenie a spolupracovníkov udržal úspešnosť produkcie nových talentov. Mená ako João Félix, Ruben Dias a Goncalo Ramos sú aktuálne známe v celom futbalovom svete a do klubovej pokladnice priniesli £275m.

A práve multiklubová stratégia produkcie talentovaných futbalistov prednostne pre Liverpool FC je v rámci FSG novinkou, majiteľ LFC sa po rokoch rozhodol kopírovať model, z ktorého úspešne čerpajú spomínaný Man City i napr. spoločnosť Red Bull, ktorá je takýmto prístupom známa naprieč viacerými športami.

Úlohou Pedra Marquesa bude aj pomôcť Edwardsovi skúsenosťami nájsť vhodný futbalový klub, ktorý bude pre svetový futbal a prednostne pre Liverpool FC vychovávať talenty. Ekonomická stránka veci je, myslím, každému zrejmá.

Pedro Marques. (foto: twitter.com)

Kaide Gordon s novou zmluvou

19-ročný šikovný útočník, ktorý prevažne hráva na krídle, zažíva po čase konečne niečo pozitívne.

Po niekoľkomesačných zdravotných peripetiách, ktoré sa nemilo premietli do jeho minutáže v prvom tíme (a reálne aj v juniorských výberoch), prišiel pred krátkym časom návrat na trávniky a aktuálne aj nový dlhodobý kontrakt.

Gordon, ktorý prišiel do LFC v 2021 z Derby County, má na konte 7 zápasov v áčku a je historicky najmladším strelcom klubu v FA Cupe.

Kaide Gordon. (foto: liverpoolfc.com)