Klopp po odchode J. Hendersona: Si legenda a zaslúženú rozlúčku s klubom dostaneš

108
4560
Jürgen Klopp (vľavo) a Jordan Henderson. (foto: Twitter)

Klub z Anfieldu potvrdil odchod kapitána Jordana Hendersona do saudskoarabského klubu Al-Ettifaq FC a po množstve odkazov, ktoré 33-ročný rodák zo Sunderlandu dostal od teraz už bývalých spoluhráčov, sa na danú tému vyjadril aj nemecký manažér The Reds, ktorý poskytol rozhovor pre LFC TV.

Ešte pred ním ale video, v ktorom Jürgen Klopp adresuje Hendovi naozaj pochvalné slová.

Čau, kápo. Chýbaš nám, to ale vieš. My ti tiež budeme, to zasa viem ja. Taký je však život. Nie je to navždy, je to len rozlúčka, je to prianie všetkého dobrého. Ty si ho poprial nám a my ho želáme tebe. Budeme ťa sledovať, ty rovnako nás.

Tak, ako som povedal na začiatku, keď som sem (do Liverpoolu) prišiel, že život by mohol byť taký, že všetkým prechádzame, všetko zhromažďujeme spoločne a zároveň vytvárame ten náš.

Keď sa teraz pozrieš späť, myslím, že sa neskryješ úsmev, cítim presne to isté. Si môj najdlhšie slúžiaci kapitán v kariére trénera, ostatne, mal som len takých – Kehla 7 rokov v Dortmunde, Wacheho 7 a štvrťroka v Mainzi, ty si ním bol 7 rokov a 8 či 9 mesiacov, takže si z toho vyšiel najlepšie.

Áno, budeš mi chýbať, budú mi chýbať rozhovory, ktoré sme viedli, aj keď neboli vždy najjednoduchšie, každopádne ti prajem veľa šťastia, rovnako tak Rebecce i deťom, tvojej ceste.

No a ak ti to ešte nikto nepovedal, si legenda. Viem, že ľudia momentálne hovoria, že toto slovo používame pričasto, môžem ale povedať, že toto nie je tvoj prípad.

Takže všetko dobré, kápo, pokecáme skoro, vidíme sa skoro, navyše dúfam, že si nájdeš čas zájsť späť (na Anfield) a my sa s tebou budeme môcť poriadne rozlúčiť, pretože si to zaslúžiš. Ďakujeme za všetko, vidíme sa čoskoro a nezabudni, nikdy nekráčaš sám.

(J. Klopp)
Jürgen Klopp (vpravo) a Jordan Henderson po neúspešnom finále LM 2021/22. (foto: Twitter)

Po 12 rokoch s náručím plným trofejí sa Jordan Henderson lúči s LFC

A tu je už spomínaný príspevok šéfa liverpoolskej lavičky.

Jürgen, odchod Jordana Hendersona je potvrdený. Ako sa cítiš v momente, kedy je potrebné rozlúčiť sa.

Momentálne som úplne v pohode, pretože o situácii sme vedeli už nejaký čas, takže sme si mali časť zvyknúť si.

Je to futbal, je to život, je normálne, že sa takéto veci stávajú. Keď sme sa v pondelok (24.7.) vrátili do Liverpoolu (z prípravného kempu v Nemecku, pozn.), Hendo nás už čakal. Aby sa rozlúčil s tímom, trénerským štábom. Bolo to od neho naozaj pekné gesto.

Viem, že to pre neho bolo fakt ťažké rozhodnutie, celý čas som ho ale podporoval. Je to rozhodne smutný, či zvláštny moment, pretože je to jediný kapitán, ktorého som v Liverpoole mal, ale myslím si, že je to strhujúce aj pre neho.

Bezpochyby nám ako človek aj hráč bude chýbať. Ale ako som povedal, taký je futbal.

Jürgen Klopp (vpravo) a Jordan Henderson. (foto: Twitter)

Posuňme sa v čase späť. Preveď nás minulosťou. Aký bol Jordan kapitán, ako si na neho spomínaš a ako veľmi sa zmenil?

Keď som prišiel do LFC, Hendo bol zranený. Keď sa na tento moment pozriem o sedem a pol roka neskôr, teda sa pozriem cez optiku hráča, ktorého veľmi dobre poznám, poviem len jedno, musela to pre neho byť nočná mora. V pozícii kapitána bol totiž nový, navyše neustále túžil na ihrisku i mimo neho dokazovať, že na to má, navyše sa ocitol v situácii, že prišiel nový manažér a on nemohol robiť ani jednu, ani druhú vec. Pre neho to dozaista bolo niečo hrozné, lepšie ale bude sa ho na to spýtať.

Pamätám si, keď za mnou prišiel do kancelárie a spýtal sa, či by s tímom mohol ísť na duel proti Tottenhamu do Londýna (0:0, pozn.). Až neskôr som si uvedomil, že v Anglicku je to úplne bežné. Neskôr sme to párkrát urobili s Milliem (James Milner, pozn.). V tom momente som si ale pomyslel, že čo tam ako chce robiť? Teraz už ale viem, že len chcel ukázať svoju hodnotu pre tím, čím si vtedy nebol na 100% istý. Ja som si ale bol, spoznal som ho, mal som ho ako hráča veľmi rád, box-to-box stredopoliara, jeho energiu, ktorú priniesol na trávnik, vodcovstvo, atď.

Prestupové leto 2023: J. Henderson prestúpil, Fabinha lákajú do S. Arábie, Szoboszlai a Mac Allister do LFC

Bolo to pre neho náročné, ale aj tak by som si okamžite povedal, že až na pár zranení, Hendo napísal v Liverpoole skutočne úspešný príbeh. Viem, a v živote to takto je, ľudia ho proste dôkladne ocenia až keď bude preč. Proste takto to funguje.

Navyše si nemyslím, že by sa mu v istom ohľade za tie roky nedostalo toľkých zásluh a uznania, ako by sa patrilo. Teraz je ale preč a myslím, aj keď minulá sezóna nebola práve najlepšia, odchádza na vysokej úrovni. Keď sa ale v budúcnosti ľudia obzrú za týmto obdobím, tak si uvedomia, že Jordan Henderson bol kapitánom nášho najúspešnejšieho tímu, tímu, ktorý prvý raz po 30 rokoch vyhral ligový titul. Proste má za sebou skvelú kariéru, je to špeciálny futbalista a mal by byť na to hrdý.

Jürgen Klopp (vpravo) a Jordan Henderson po víťazstve v Lige majstrov 2018/19. (foto: Twitter)

Ako by si ho ocenil ako hráča na trávniku?

Hendo je naozaj dobrý balík atribútov. Naozaj dobrý. Je tu fyzická stránka, ale aj supertechnická. Technicky je naozaj dobrý, čo nie každý hráč v úlohe, ktorú na trávniku zastáva, dokáže. Ak by ste neboli technicky na vysokej úrovni, celkom isto nemôžete odohrať toľko zápasov v Premier League, nemôžete byť kapitánom LFC, nemôžete hrať v najdôležitejších futbalových zápasoch celosvetového meradla, on ale je. Pravá i ľavá noha naozaj dobrá, odkedy som tu sa ale najviac zlepšil takticky. Musel hrať na viacerých pozíciách a hral naozaj dobre. Hral dokonca aj na šestke a myslím si, že na tomto poste odohral niekoľko veľmi dobrých stretnutí.

Dovolím si povedať, že keď sa niekto pozrel na zálohu v zložení Fabinho, Hendo, Gini (Wijnaldum) a potom aj Millie, teda na 3 miesta sme mali 4 hráčov, tak si povedal, že toto proste nemôže fungovať, že v nej niečo chýba. V skutočnosti ale nechýbalo nič, pretože títo chalani boli jedným plnohodnotným balíkom. Je to niečo, čo bolo dôležité a Hendo bolo toho superdôležitou súčasťou.

Na svoje konto si pripísal aj niekoľko skvelých gólov, nikdy napr, nezabudnem na ten „screamer“ v dueli proti Chelsea.

Je to proste špičkový profesionál, skvelý chalan a skutočne veľmi veľmi veľmi dobrý futbalista. A to sú presne atribúty, keď chcete hrať za LFC tak dlho.