Výkriky do tmy (1.): Keď to vyzerá ako sliepka, ale nie je to sliepka

17
2305

Nepravidelná rubrika, ktorej autorom je johnysheek. Tak len pukance do ruky a čítať. 😉

Popbob nedávno uverejnil blog, v ktorom sa zaoberal vyjadreniami Kloppa a Guardiolu ohľadom prestupov.

Zároveň sme stratili prvé body v Premier League a ako na potvoru to vyzerá, že v posledných 48 hodinách prestupového okna k nám, na rozdiel od PSG či Manu Utd nepríde žiadna veľká hviezda. Plakať či sa smiať?

O tom, či peniaze vyhrávajú ligu

Tiež nie som milovníkom klubov, ktoré nakupujú spôsobom „gotta catch ‚em all“ a „mám na koho si ukážem“. Na druhej strane aj o tom je dnešný svet a tak ako vo všetkom, všade vládnu peniaze. Mimochodom, aj v tom je práve krása futbalu.

Keďže našťastie stále platí, že mať svojich vlastných „Galacticos“ nie je zárukou úspechu. A že trofeje sa dajú vyhrávať aj keď tím nenaleje do svojho fungovania miliardy každú sezónu.

Stačí si spomenúť na finále Ligy majstrov 2005, kde tím nabitý hviezdami nedokázal svoju silu premeniť na titul. Taktiež víťazstvo Chelsea v poslednej sezóne Champions League (nad Man City, pozn.) napriek okolnostiam, či výhra Villarrealu v Európskej lige. Taktiež v nedávnej dobe víťazstvo Leicesteru v Premier League a mohli by sme pokračovať ďalej.

Viac peňazí a kvalitnejší hráči síce zvyšujú kvalitu tímu a teda i percentuálne šance na úspechy, avšak samotné trofeje nenosia. Veď kto by povedal, že LFC porazí Barcelonu s de facto hráčmi druhého sledu a zabezpečí si postup?

Ako to teda je s tými miliónmi? Je potrebné investovať 9-ciferné sumy do hráčov?

Argumentom by tu mohli byť príchody práve v Popbobovom článku spomínaných Allisona a van Dijka. Avšak pri týchto hráčoch viac ako pri akomkoľvek inom nešlo vôbec o peniaze, ale o tom – nájsť správneho hráča na svoj post. Liverpool bol v tom čase v obrovskej núdzi, čo sa defenzívy týkalo a i preto bol ochotný prelamovať rekordy.

Klopp vedel, čo potrebuje a šiel za tým napriek všetkým prekážkam. Potrebujeme však niečo podobné teraz?

Ponuka vs dopyt. Investícia vs zhodnotenie, príjem

Tieto ekonomické pojmy sú to, čo by malo viesť väčšinu majiteľov pri riadení svojich tímov. Okrem iného aj kvôli udržateľnosti, aby sa nestalo to, čo zastihlo Rangers a i ďalšie tímy, ktoré sa následne museli prácne vyhrabávať z nižších líg kvôli bankrotu.

A ak by si to mal niekto uvedomovať špeciálne, je to práve Liverpool, ktorý už visel na vlásku nad touto priepasťou a boli to práve terajší majitelia, ktorí podali pomocnú ruku a odvrátili klub od toho, aby LFC vlastnilo zoskupenie bánk a dražilo ho z xtej ligy.

Zľava Tom Werner, Jürgen Klopp a John Henry. (foto: Twitter)

Aktuálny tím

Všetky tieto veci súvisia s tým, koho máme aktuálne v kádri, na ktorých postoch a hlavne, prečo potrebujeme posilniť.

Klopp všeobecne pracuje radšej s menším počtom hráčov. Má to svoju logiku. Kedysi tu boli časy, keď sa vo veľkom nadávalo na „Benítezove rotovanie“ hráčov, kde LFC snáď v celej sezóne nemal dvojzápas, kde by nastúpili tí istí hráči resp. v tom istom rozostavení.

I preto je výhodnejšie rotovať menší počet hráčov a všetkých síce držať v permanencii a konkurencii. Zároveň máme v tíme hráčov ako Milner, ktorý by v prípade núdze určite vedel zaskočiť aj miesto Allisona, ak by už fakt bolo zle.

Aktuálne máme v tíme všetky pozície zdvojené. Tsimikas nehral celú minulú sezónu a teraz rázne šliape na chrbát Robertsonovi. V strede obrany máme 4 top obrancov (van Dijk, Matip, J. Gomez a Konaté) a k tomu sme stále ešte The Reds neposlali preč hviezdy minulej sezóny – Nata Phillipsa s Rhysom Williamsom.

Neco Williams asi nikdy nedosiahne kvality Alexandra-Arnolda, na druhej strane ako back-up je viac než vhodný, aj s ohľadom na udržateľnosť, platové podmienky a hlavne uvedomenie si svojho postavenia ako „squad player“. Predsa len, dá sa nakúpiť kopec hviezd, ale žiadnej z nich sa nebude páčiť, že nenastupuje každý týždeň.

V červenom Harvey Elliott (foto: Facebook).

V zálohe síce odišiel Wijnaldum, ale v príprave sa (na prekvapenie) celkom ukázal N. Keïta. Pričom, ak si vezmeme, že do stredu vieme použiť aj Curtisa Jonesa či práve hviezdiaceho Elliotta, skutočne nám chýba záložník?

A to nám tu sedia ešte Oxlade-Chamberlain a Milner. J. Henderson a Fabinho sú stálicami a popritom je tam ešte stále Thiago, ktorému sa tiež nebude páčiť len vysedávanie na lavičke.

V útoku máme našu top 4 (Mané, Salah, Firmino, Jota) so zálohou v podaní Minamina, Origiho. Môžeme len polemizovať, koho by bolo dobré pustiť a koho priniesť. Hlavná otázka by však bola – ako veľmi nám ho treba, akú má teda pre nás cenu.

Zľava Mohamed Salah a Sadio Mané. (foto: Facebook)

Posily

Všetci by sme chceli, aby za nás hrali tie najväčšie hviezdy. Hráči, ktorí sa presadili inde a podávali skvelé výkony. Je si však zároveň treba uvedomiť, že ani príchod Messiho či C. Ronalda by nutne neznamenal, že naša kvalita stúpne o triedu.

Okrem iného, príchod Cristiana Ronalda do Juventusu prekopal celý spôsob hry tímu, aby mohli byť vôbec využité jeho prednosti. Tak ako mal Real problém sa vysporiadať s jeho odchodom, keďže hra stála z veľkej časti na ňom.

Na druhej strane sú tu mladíci ako Mbappé či Haaland, ktorí by boli skvelou akvizíciou vzhľadom k ich ukazovanej kvalite a veku. Otázka je či sú pre nás skutočne hodní miliónov, ktoré za ne chcú.

Odmietnutých 150+ miliónov rok pred koncom Mbappého kontraktu je celkom jasný dôkaz. A to sa už nebavíme o tom, že tieto hviezdy by chceli aj adekvátny plat, čím by v spojení s investíciami, ktoré FSG robí do štadióna a tréningového centra dosť značne nabúrali náš, petrolejom neposvätený, rozpočet.

Hviezda PSG Kylian Mbappé. (foto: Facebook)

Posily po druhé

Čo nás vedie k ďalšej otázke. Ako by sa v A-tíme presadili hráči ako C. Jones, Williamsovci, N. Philips či Elliott, ak by sme na lavičke mali za ťažké prachy kúpených hráčov, možno z formy, možno nepodávajúcich výkony, ale s vysokými platmi.

Skutočne by sme takých hráčov dokázali posadiť na tribúnu a vytiahnuť tieto mladé pušky? To asi ťažko. Už sme po tom neraz túžili a nestalo sa.

Ako je to teda s tými sliepkami

Tým sa vraciam k nadpisu tohto blogu a odkazu na Spurs. Tí mali tiež prestupové obdobia, kedy nakupovali. Napriek tomu sa však neposunuli nikam.

Klopp tieto prestupové obdobia naopak využíva na zapracovanie mladých a hlavne zdokonaľovanie svojho spôsobu hry, ktorý ako sám uviedol je postavený na naučených veciach.

Aj keď sa mi jeho vyjadrenie veľmi nehodí do futbalu a pripomína mi skôr ten americký, je veľkou pravdou, že ak sa vec robí automaticky, bez rozmýšľania, je oveľa lepšia a využiteľná v zápase, ako keď hráč musí niečo vymyslieť a byť kreatívny.

Nedávno kolovalo video o Xabim Alonsovi a jeho dokonalých nahrávkach takmer naslepo. Na to sa proste nedá reagovať, o to menej, ak to majú hráči nacvičené a zažité. A aj toto je Kloppov štýl.

Zároveň máme aktuálne hráčov v najlepšom veku. Drvivá väčšina z nich sa pohybuje na úrovni tesne do 30 rokov, kedy majú na jednej strane dostatok skúseností a na druhej ešte relatívne dostatok sily. Popri nich sú tu mladí pohybliví draví hráči a potom nesmrteľný James Milner.

Mnohými fans odpisovaný Roberto Firmino má stále čo tímu dať. (foto: Facebook).

Money, money, money

Keď sme si to už takto podrobne rozobrali, nebudem opakovať všetky tie ostatné investície, ktoré majitelia dali do zázemia. Taktiež sa už väčšine základnej zostavy po druhýkrát predlžovali zmluvy, čo určite neprinieslo zníženie ich platov, ktoré sa pre väčšinu pohybujú v šesťciferných sumách. Za týždeň.

A to sa stále nachádzame v dobe poznačenej pandémiou, kde tých financií nie je nazvyš, kde sa fanúšikovia na štadión vrátili po takmer 500 dňoch, a kde tímy zaregistrovali straty v ráde miliónov aj napriek novým, vylepšeným sponzorským zmluvám. Asi to skutočne nie je doba na stámiliónové prestupy. Iba žeby…

… prešiel nápad s európskou superligou, ktorá by si vytvorila značku a na základe americkej skúsenosti by bola schopná generovať neskutočné príjmy, a teda i neskutočné sumy za hráčov.

Kto z nás by to však skutočne a úprimne aj chcel? A kto z nás si myslí, že práve LFC by skrz tieto príjmy nakúpil našich zverencov z football managera a obdobných hier?

Riziko

V blogu som ešte nikde nespomenul základné riziko týkajúce sa nákupu akéhokoľvek hráča, a to či príde zadarmo alebo za stámilióny. Tým je zohratie sa, zapadnutie do kádru a zvládnutie Kloppom určenej taktiky.

Kostas Tsimikas si nekopol celú sezónu. Keïta dostával šance sporadicky. Minamino sa bol pre zmenu rozohrať na hosťovaní.

Na druhej strane je tu však aj riziko „zovšednenia“, čo nám popravde hrozí trošku viac. A tým je chýbanie nového impulzu. Hráča s myšlienkou, ktorý by občas predsa len vzal loptu na svoje kopačky a vymyslel niečo nečakané. Či hoci len vystrelil spoza pokutového územia, keď sa nedarí dostať dnu.

Takým hráčom bol kedysi Coutinho. Aktuálne by sme ho mali mať v Thiagovi, ktorý za ten čas u nás tiež ešte nepredviedol to najlepšie, čo sa v ňom skrýva.

V tomto smere sa občas dokáže predstaviť aj Oxlade-Chamberlain. Či by to zvládol ktokoľvek nový sa najbližšie mesiace asi nedozvieme.

V červenom Virgil van Dijk (foto: Twitter).

Záver

O čo mi tu vlastne šlo? Len o vyjadrenie spokojnosti. Spokojnosti s tým, že Klopp a ľudia okolo neho asi predsa len vedia, čo robia.

Vídať Elliotta, ako si tam pobehuje okolo hráčov, ktorých ešte pred pár mesiacmi poznal len cez PlayStation. Vidieť Tsimikasa, ktorého sme už pomaly zatracovali a premýšľali, na čo ho vôbec kúpili.

Vidieť Salaha, ktorý aj keď sa mu nedarí, je presný zásah od 100-gólovej hranice ako jeden z najrýchlejších v Premier League. Vidieť van Dijka ako po ročnej pauze naskočil do vlaku, z ktorého vypadol.

Proste, aj keď Klopp neplní naše priania, čo sa týka prestupov, plní naše priania, čo sa týka hry a výsledkov. A napriek tomu, že posledná sezóna bola slabšia, sezóny pred ňou také určite neboli a táto verím, že pôjde skôr v ich šľapajach.

We are Liverpool. This means more.